Gyd. Lijana Švenčionienė. Vienas preparatas – 5 poveikiai

 
Gyd. Lijana Švenčionienė. Vienas preparatas – 5 poveikiai

Lijana Švenčionienė
Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinika

Santrauka

Sisteminė enzimų terapija (SET) – tai tikslingai suda­rytų hidrolizinių enzimų derinių vartojimas gydymo tikslais. Šie preparatai veikia organizmą ne vietiškai, o sistemiškai: geriamieji enzimų mišiniai rezorbuojasi plonajame žarnyne. Manoma, kad su krauju enzimai išplinta po visą organizmą ir susitelkia pažeidimo židiniuose.

Sisteminio poveikio enzimų preparatų Wobenzym ir Phlogenzym veiksmingumas ir saugumas patvir­tinti klinikiniais, biocheminiais, farmakologiniais ir toksikologiniais tyrimais.

Yra penki pagrindiniai uždegimo požymiai:

  • karštis,
  • paraudimas,
  • patinimas,
  • skausmas,
  • funkcijos sutrikimas.

Kiekvieno uždegimo metu padidėja sisteminių enzimų poreikis, dažnai viršijantis organizmo gali­mybes. Tada gali padėti sisteminio poveikio enzimų preparatai.

Jau daugiau nei 50 metų Europos medicinos spe­cialistai taiko sisteminę enzimų terapiją. Pastaruoju laikotarpiu daugelio Europos šalių gydytojai šioje srityje įgijo asmeninės pozityviosios patirties.

Enzimai spartina ir valdo visus gyvybiškai svarbius organizme vykstančius procesus. Būtina, kad veiktų visi organizme esantys enzimai, būtų pakankamas jų kiekis, optimalus santykis ir normali funkcinė būklė. Šie preparatai organizmą veikia sistemiškai: geriamieji enzimų mišiniai rezorbuojasi plonajame žarnyne, su krauju plinta po visą organizmą ir susitelkia pažeidimo židiniuose. Veikdami uždegimą spartina medžiagų apy­kaitą uždegimo židinyje, mažina klinikinius uždegimo požymius. Enzimai suskaldo ląstelių irimo produktus, stimuliuoja ir aktyvina imuninę sistemą, didina antibio­tikų veiksmingumą ir trumpina sirgimo laiką.

Įtemptas gyvenimo ritmas, dažni stresai, užteršta aplinka, netinkama mityba, piktnaudžiavimas alkoho­liu, tabaku ar net vaistais, ypač antibiotikais, senatvės procesai sutrikdo apsaugines organizmo reakcijas, to­dėl enzimų reikia daug daugiau nei mūsų organizmas gali pagaminti. Jei ligas sukeliantys veiksniai nebus laiku atpažinti ir sunaikinti, jie sukels patologinius procesus, ir žmogus susirgs. Kai stokojama enzimų, blogiau gyja žaizdos, ūminiai uždegimai dažniau gali virsti lėtiniais. Laiku panaikinus enzimų stygių, išsaugoma sveikata. Savaime suprantama, kad šis būdas yra lengvesnis nei tas, kai tenka gydyti jau esa­mas ligas.

Sisteminių enzimų poveikis yra penkerio­pas, kitaip sakant, vieno preparato penki poveikiai:

  1. malšina uždegimo simptomus,
  2. greitina medžiagų apykaitą uždegimo židi­niuose,
  3. trumpina uždegimo laiką,
  4. didina vartojamų antibiotikų veiksmingumą,
  5. stimuliuoja imuninę sistemą.

Dėl Wobenzym ir Phlogenzym sudėtyje esančių enzimų uždegimo židinyje greičiau suskaldomi ląstelių irimo produktai, intersticiniame audinyje esantys plazmos baltymai, skatinama fagocitozė. Todėl greičiau ir anksčiau išnyksta uždegiminė edema, atkuriama sutrikusi mikrocirkuliacija. Spar­tesnis edemos mažėjimas ir uždegimo mediatorių pašalinimas nulemia ir skausmą mažinantį preparato poveikį [1]. Būtina uždegiminė reakcija neslopinama [2], taigi enzimai neslopina paties uždegimo, tik pagreitina jo natūralią eigą, t. y. padeda organizmui susitvarkyti pačiam. Greita uždegimo eiga neleidžia išplisti infekcijai į gretimus organus ir audinius, greičiau pašalinami pažeisti, suirę audiniai, atsinaujina pažeistos ląstelės.

Mūsų organizmas privalo nepaliaujamai kovoti su ligų sukėlėjais ir kenksmingomis medžiagomis, patenkančiomis iš aplinkos. SET didina funkcinį makrofagų ir neutrofilų aktyvumą, šalina įvairias slopinamąsias medžiagas, padeda išlaikyti įvairių imuninės sistemos grandžių pusiausvyrą, reikalingą tam, kad šios sistemos darbas būtų veiksmingas [3, 4, 5].

Sisteminė enzimų terapija turi ryškų teigiamą poveikį uždegimui:

  • mažina kraujagyslių sienelių laidumą,
  • riboja uždegiminio infiltrato, edemų ir hematomų plitimą skatina rezorbciją,
  • atkuria mikrocirkuliaciją,
  • didina antibiotikų koncentraciją kraujyje ir užde­gimo židinyje,
  • greitina medžiagų apykaitą uždegimo židinyje,
  • taip trumpina ligos trukmę.

Pasaulyje atlikta keletas mokslinių darbų, įro­dančių teigiamą enzimų poveikį skiriant kartu su antibiotikais. Gydymo metu dažnai keičiant vienus antibiotikus kitais, atsiranda atsparių ligą sukėlusių mikroorganizmų štamų. Tyrimų rezultatai įrodė, kad vartojant sisteminius enzimus kartu su antibiotikais pagerėja antibiotiko bioprieinamumas prie bakterijos. Net nedidelė enzimų koncentracija ne tik naikina mi­kroorganizmų bioplėveles, bet ir sustiprina antibiotikų poveikį mikrobui.

Taigi enzimai, net tiesiogiai neveikdami mikroor­ganizmų gyvybinės veiklos ir jautrumo antibiotikams, yra veiksmingi gydant infekcinius uždegimus. Mano­ma, kad bendras enzimų ir bakteriostatiškai veikiančių vaistų poveikis didina antibiotikų poveikį. Žinomas ir enzimų imunomoduliacinis vei­kimas.

Literatūros duomenimis, Wobenzym gali būti ski­riamas dažnai sergantiems vaikams kaip standartinio imunomoduliuojamojo gydymo analogas ir tais atvejais, kai imunomoduliuojamasis gydymas neveiksmingas. Atsižvelgiant į gydytojų patirtį teigiama, kad gydant sisteminiu enzimu Wobenzym sumažėja ne tik ūminių kvėpavimo takų uždegimų skaičius, bet ir gydymo antibiotikais dažnumas[7].

Sisteminiai enzimai didina antibiotikų veiksmin­gumą:

  • gerina antibiotiko patekimą į infekcijos židinį,
  • didina jo koncentraciją kraujyje,
  • skatina sukėlėjo eliminaciją iš organizmo,
  • padeda galutinai sunaikinti bakterijų štamus, suardydami juos dengiančią fibrino plėvę, taip mažindami bakterijų išgyvenamumą.

Sergant streptokokine infekcija, net ir adekvataus antibakterinio gydymo metu galimos rekurentinės tonzilofaringinės infekcijos, glaudžiai susijusios su intraląsteliniu Streptococcus pyogenes išsaugojimu epitelinėse ląstelėse[6]. Retrospektyviais literatūros duomenimis, tonzilofaringinės infekcijas gydant antibakteriniais preparatais purulentinės infekcijos ir reumatinės ligos dažnis sumažėja, o ūminio glo-merulonefrito galimybės išlieka[7]. Lėtinio tonzilito ir tonzilių hipertrofijos metu konstatuojami ryškūs lokalūs imunomoduliuojamųjų citokinų ir imuniniai ląstelės diferenciacijos pokyčiai[8], adhezinių mo­lekulių ant T ir B limfocito ir epitelio ląstelės eks­presijos padidėjimas[9]. SET indikuotina bet kurios otorinolaringologinės ligos metu, normalizuoja minėtus imuninius komponentus, didina antibakterinės terapijos veiksmingumą. Iškart gydant ūminę ligą dažniau išvengiama lėtinio proceso. Gydant lėtinį pūlingą sinusitą Wobenzym padeda greičiau išsivalyti gleivinei, šitaip išvengiama ligos pasikartojimo ir pacientui nemalonios manipuliacijos.

Kadangi SET yra visiškai nekenksminga, todėl rekomenduojama kaip „pirmosios pagalbos“ priemonė vaikams, kai kyla ūminių naktinių ausų skausmų. Pavartojus Wobenzym po 5 tab. arba Phlogenzym po 2-3 tab. 3 kartus per dieną, galima išvengti vidu­rinės ausies uždegimo. Jei ligonis sveria daugiau kaip 40 kg, rekomenduojama Wobenzym 1 tab. / 6 kg, o Phlogenzym 1 tab. / 10 kg). Phlogenzym siūloma vartoti ūminio uždegimo metu (virusinio ar bakteri­nio). Ilgesniam gydymo kursui ar imuninei sistemai stiprinti rekomenduojamas Wobenzym.

Phlogenzym®

  • Vaisto sudėtyje esantys enzimai (bronielainas ir tripsinas) greitina uždegimo metu susidarančių metabolitų skaidymą.
  • Rutozinas normalizuoja kraujagyslių sienelių laidumą, todėl patinimai ir kraujosruvos daug greičiau sumažėja.
  • Mažina kraujo klampumą, gerina kraujo tekėjimo savybes, todėl pagerėja kraujotaka.
  • Uždegimo židiniai ir patinimai greitai nyksta, taip pat pranyksta skausmas, greitėja gijimas. Phlogenzym greitina natūralią uždegimo eigą, taigi padeda organizmui pasveikti pačiam.

Wobenzym®

  • Itin aktyvus augalinės ir gyvulinės kilmės enzimų derinys, reguliuojantis imuninės sistemos veiklą, slopinantis uždegimą, mažinantis edemą, malšinan­tis skausmą, pasižymintis fibrinoliziniu poveikiu.
  • Greitina toksinių medžiagų apykaitos produktų ir nekrozės masės irimą. Greitina hematomų ir edemų rezorbciją, gerina kraujagyslių sienelių laidumą.
  • Skaldo patologinius IK, greitina jų eliminaciją.
  • Normalizuoja kraujo klampumą ir mikrocirkuliaciją. Vartojant šį preparatą audiniai geriau aprūpinami deguonimi ir maisto medžiagomis.

Enzimų preparatai rekomenduojami:

  1. vartojamų antibiotikų veiksmingumui didinti,
  2. gydant bet kokios kilmės ir lokalizacijos uždegi­mą, taip pat dėl gretutinių ligų negalintiems vartoti NVNU,
  3. dažnai sergantiems vaikams (ypač uždegiminė­mis kvėpavimo takų ligomis) ir suaugusiesiems, sergantiems lėtinėmis besikartojančiomis ligo­mis, esant imunodeficitinei organizmo būklei.

Sritys, kur gali būti vartojami enzimai:

  1. ausų, nosies, gerklės ligos,
  2. kvėpavimo takų ligos,
  3. virškinamojo trakto ligos,
  4. reumatinės ligos,
  5. kraujagyslių, limfagyslių ligos, trofinės opos,
  6. ginekologinės ligos,
  7. urologinės ligos,
  8. dermatovenerologinės ligos,
  9. onkologinės ligos,
  10. chirurginės ligos,
  11. įvairios buitinės, sportinės traumos.

Phlogenzym yra įvairių fermentų ir flavonoido, pasižyminčio uždegimą slopinančiomis bei imuninę sistemą veikiančiomis savybėmis, derinys.

Bukos traumos (sumušimo, patempimo, išnirimo) ar sporto traumos sukelto patinimo gydymui.

Vartojimo būdas:

Jei gydytojo nenurodyta kitaip, 70 kg sveriantiems asmenims reikia gerti 6 tabletes per parą (pvz., po 3 tabletes 2 kartus per parą).

Apie Phlogenzym  ir vaisto pakuotės lapelis>>>

Wobenzym yra natūralių fermentų ir augalinio preparato rutozido (rutino) derinys.

Pagalbiniam gydymui esant bukos traumos sukeltam pažeidimui, dėl kurio atsiranda audinių patinimas.

Vartojimo būdas: 

Nesukramtytas tabletes prarykite 0.5-1 valandą prieš valgymą, užsigerdami stikline vandens.

Apie Wobenzym ir vaisto pakuotės lapelis>>>

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

Santrumpos: NVNU – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, SET – sisteminė enzimų terapija, RKTU – re-cidyvuojantis kvėpavimo takų uždegimas, TLK – tarptau­tinė ligų klasifikacija, IK – imuniniai kompleksai.


LITERATŪRA

1. Kl EINE M\Y. PAKŠT II Die \Yirkungeincr oralcn En/ymthcrapic aufe\peri-mcntcll erzeugte llamatomc. Forum dcs prakt und Allgcmeinarztes. 1988; 27, 42.

2. FUJISAKISY.IUJISAKIJI.YOSHIDAclal.BioclK-micalaspecLsofproleiiiasc treatment on chronic inflammation. J. Otolaryngol. Jpn. 1985:88,1061-1066.

3. ZAVADOVA E, DESSER L, MOHR T. Slimulalion of rcaclivc oxygcn spccies produclion and cyloloxicity in human nculrophils in vilro and afler onil adminislralion of a polycnzymc prcparation. Canccr Biolhcrapy. 1995; 10(2): 147-152.

4. DESSER L. IIERBACEK I. ZAVADOVA E, AND MOHR T. // Conversion of a2Macroglobulin (a2M) to thc fast-form by VVobenzymK intemipts thc autocrine loop of TGFB production in melanoma cclls. // Procccdings of thc American Association for Canccr Research. 1999; 40, No. 525. // Thc European Joumal of Canccr. 1999; 35(4), No. 1526.

5. J UTĮ LA MA, KISHIMOTO TK, FINKEN M. Lovv-dosc chymotrypsin trcamienl inliibils ncutrophil migration into sites of inflammation in vivo: Eftects on Mac-1 and MEL-14 adhcsion prolcin cxprcssion and funclion. Ccllular Immunology. 1991; 132,201-214.

6. DONVELL SF, ct al. Princuplcs o fjudicious usc of antimicrobialagcnts for pedatrie uppcr respiratory tract infections. Pcdiatrics. 1998; 103,163-165.

7. ADAMKOVA E, et al. Systemic Orai Enzyme Thcrapy in the Comple.\ Trc­atmcnt of Rcciirrcnt Respiratory Inflammations in Children – Post-registration Rctrospectivc Multiccntric Evaluation. Čcs.-slov. PediaL 2004; 10.513-521.

8. ZAVADOVA E, DESSER L. Protcolytic enzymes stimulate the cytotoxic activity ol human granulocytes in vitro and in vivo. Int. J. Immunothcr. 1997; 13, 3,4, 147-151.

9. DESSER L, et al. Protcolytic enzymes and amylasc induc cytokine production in human реп priorai blood iiKinonucIear cclls in vivo. canccr biother. 1994; 9, 253-263.

10. DESSER L, et al. Orai thcrapy with protcolytic enzymes decreases cxcessiveTGF-B levcls in human blood. Cancer Chcmother. Pharmacol. 2001; 47,10S-I5S.

11. HEIDLANDA.ctal. Renal fibrosis: Roleofimpaired proteplysis and potcntial therapeutie strategies. Kidncy Int. 1997; 62, S32—S35.

I2. MANHART N, e al. Administration of proteolytic enzymes bromelain and trypsin diminish the number of CD41 cclls and thc interferon-y responsc in Peycrs patehes and spleen in endotoxcmic balb’c miec. Cell Immunol. 2002; 215,113-119.

13. JAMES K. lnteractionsbclwecncytokiiKsandalfa-2-macroglobulin. Immunol. Today, 1990; II, 163-166.

14. LAUER D. et al. Modulation of gro\vth factorbinding propertiesof a2-macroglo-bulin by enzyme thcrapy. Cancer Chcmother. Pharmacol., 2001; 47,4S-9S.

15. HALE LP. HAYNES BF. Bromelain beatmeni of human Tcells removes CD44, CD45RA, Е2/М1С2, CD6, CD7, CD8, and Leu 8/LAMI surfaccmolecules and markedly enhances CD2-mediated T cell activation. J. Immunol. 1992; 149. 3809-3816.

16. MUNZ1G E, ct al. Bromelain protease F9 reduces the CD44 mediated adhcsion of human periphcral blood lymphocytes to human umbilical vein endothclial cclls. FEBS Lctt., 1994; 351,215-218.

17. SY MS, et al. Potcntial of targeting cell surface CD44 proteins \vithproteinases in preventing tumor growth and metastasis. Int. J. hnmunother. 1997; 13, 3,4, 105-109.

18. TARGONI OS, et al. Prevention of murinę EAE by orai hydrolytic enzyme treatment. J. Auloimmun.. 1999; 12, 191-198.

19. Справочник иооголаринтпопшдия врача обшей практики под редакцией М. С. Плужннкова. Санкг-Псгербург. «Диалог», 2002.

20. Orai Enzymes. Basic information and clinical studies, Ist edition, 1992, MUCOS.

21. OZOLĄ J, ANSBERGS J. Systemic Enzymes and Sore Throat. Latvijas Arsts. 2003; 10,46-48; Doctus. 2003; 9,20-21; Materia Medica. 2003; 9,7-12.

2007 2 (27) PEDIATRIJA

Panašūs straipsniai: