Gyd. onkologė L. Šarakauskienė: Vėlyvosios vėžio gydymo komplikacijos.

 
Gyd. onkologė L. Šarakauskienė: Vėlyvosios vėžio gydymo komplikacijos.

Gydant vėžį, chemoterapija, operacija, spindulinis gydymas buvo sunkiausias gyvenimo periodas, bet jis praėjo – vėl galima džiaugtis gyvenimu, stengtis užsimiršti ir visą buvusį siaubą išmesti iš galvos. Bet… Net ir po alinančio gydymo,  kuomet chemoterapiją įsivaizdavome kaip upę, tekančią per kūną ir išplaunančią visas vėžines ląsteles, niekuomet nėra tikrumo, kad išplauta viskas, jog kažkur gali būti likusios pavienės ląstelės, kurios nežinia kada vėl gali išbujoti. Galų gale ir patys chemoterapiniai vaistai yra toksiški ir jų toksiškumas pasilieka organizme ilgam. Taip atsiranda vėlyvosios vėžio gydymo komplikacijos: vėžio ligos nėra, o pacientas skundžiasi silpnumu, nuovargiu, rankų ir kojų tirpimu, jei buvo gydytas spinduliais – spinduliuotuose audiniuose atsiranda sukietėjimo, fibrozės plotai. Visa tai pasireiškia praėjus 5-6 metams po gydymo. Po spindulinio krūties gydymo moteris pradeda varginti rankos tirpimai, jei švitinta kairė krūtis – širdies negalavimai, po gimdos kaklelio, prostatos vėžio švitinimo – kojų tinimai, šlapinimosi ir tuštinimosi  sutrikimai. Dar sunkesnė komplikacija – žarnyno funkcijos sutrikimai, kuomet prireikia net operacijų. Pacientams svarbu žinoti, kad baigus gydymą, būtina gydymo nualintą organizmą atstatyti, stiprinti imuninę sistemą. Visi labai gerai žino apie vitaminus ir jų svarbą, bet yra nemažiau svarbūs imuninės sistemos stiprinimui yra fermentai arba enzimai.

Kaip veikia enzimai?

Enzimai (fermentai) yra baltyminės medžiagos, kurias gamina kiekvienas augalas ir gyvas organizmas. Fermentai veikia kaip katalizatoriai – pagreitina medžiagų apykaitos procesus, skaldo ir šalina toksines medžiagas, galima sakyti, atlieka remontininko vaidmenį žmogaus organizme. Be fermentų pagalbos organizme nevyktų jokie procesai. Anksčiau buvo manoma, kad organizmas sugeba pakankamai pasigaminti fermentų pats, tačiau mažai valgant „žalio“ maisto, valgant gerai termiškai apdorotą maistą, fermentų gamyba organizme senka. Buvusi onkologinė liga, jos agresyvus gydymas, taip pat slopina fermentų gamybą organizme ir ne visuomet pakanka tik pakeisti mitybą įvedant daugiau žalumynų, vaisių, daržovių.

Tiek gydant vėžį, tiek po gydymo būtina vartoti enzimų

Vaistinėse parduodami enzimų vaistai (Wobenzym, Phlogenzym, taip pat vaistas, skirtas tik onkologiniams ligoniams). Tai vaistai, ne maisto papildai, kuriems taikomi griežti kokybės ir Europos Farmakopėjos reikalavimai Lietuvoje ir Europos Sąjungoje.

Šie vaistai sumažina ligos atsinaujinimo tikimybę ir ,stiprindami imuninę sistemą, padeda išvengti vėlyvųjų vėžio gydymo komplikacijų.

Enzimų vaistai:

 • Sumažina radioterapijos ir chemoterapijos šalutinius poveikius.
 • Sumažina ūmių spindulinių reakcijų stiprumą, trukmę, uždelsia laiką iki jų atsiradimo.
 • Sumažina onkologinės ligos ir gydymo sukeltų simptomų intensyvumą.
 • Pagerina sergančiųjų onkologinėmis ligomis gyvenimo kokybę.

SISTEMINĖS ENZIMŲ TERAPIJOS (SET) vaistų POVEIKIS ONKOLOGIJOJE:

 • Didina natūralias apsaugines organizmo reakcijas.
 • Didina ląstelinį ir humoralinį imunitetą, aktyvuoja fagocitozę, tirpdo patologinius imunokompleksus. Skaldo patologinius IK ir skatina makrofagus juos fagocituoti. Mažina patologinius IK pajėgumą aktyvinti komplemento sistemą. Aktyvina citotoksines imunines ląsteles (NK, makrofagus).
 • Mažina fibrozės vystymąsi.
 • Stabilizuoja kraujagyslių endotelį, gerina kraujotaką ir limfotaką. Gerina kraujo mikrocirkuliaciją ir audinių aprūpinimą.
 • Mažina edemą. Stabilizuojant kraujagyslių endotelį, mažinamas dėl uždegimo mediatorių padidėjęs kraujagyslių pralaidumas, dėl to mažiau serumo ląstelių ir baltymų patenka tarp audinių, stabdomas edemos, hematomos, uždegiminio infiltrato plitimas ir skatinama rezorbcija.
 • Mažina uždegimą, eliminuoja laisvus uždegimo mediatorius. Skaldo ir greitina audinių toksinių ir skilimo produktų šalinimą iš uždegimo židinio.
 • Reguliuoja laisvų uždegimo mediatorių kiekį, greitina audinių skilimo produktų eliminaciją.
 • Didina naviko imunogeniškumą, stimuliuoja imuninę sistemą. Tai lemia lengvesnį biologinį naviko atskyrimą nuo sveikų audinių – dėl to palengvėja chirurginė procedūra.
 • Kadangi SET gerina reologines kraujo savybes, stiprina fibrinolizę ir trombolizę, todėl mažėja tromboembolijų pavojus. SET greitina žaizdos gijimą, nes chirurginę intervenciją pagrįstai galima laikyti vietiniu uždegimu.

Wobenzym vaisto pakuotės lapelis>>>

Phlogenzym vaisto pakuotės lapelis>>>

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

Leonarda Šarakauskienė, gyd. onkologė.

Panašūs straipsniai: