Gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė: gydant sąnarių ligas įveikime priežastį, o ne simptomą

 
Gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė: gydant sąnarių ligas įveikime priežastį, o ne simptomą

Konsultuoja specialistas
Gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė

Sąnarių ligos: svarbu įveikti priežastį, o ne simptomą

Kaip saugiai ir efektyviai padėti kamuojamiems sąnarių skausmų?

Sąnarių nuovargis. Kas tai?

Sąnariai jungia du kaulus ir leidžia žmogui lankstytis, judėti. Kaulų galus dengia kremzlinis audinys. Sąnaryje yra šiek tiek skysčio, „sutepančio“ kremzlinius paviršius, kad jie lengvai slystų. Dėl įvairių priežasčių sąnariai gali pakisti. Vienas pirmųjų ženklų – tai sąnarių „traškėjimas“. Kai pažeidžiamas kremzlinis audinys, sąnarys tarsi sustingęs, judesiai būna riboti, jaučiamas maudimas daugiau padirbus, pavaikščiojus, jis tampa nelankstus.  Šie požymiai gali reikšti, kad atsirado sąnario kremzlinio audinio pakitimų – išsivystė artrozė. Tai sąnarių „nuovargis“, neuždegiminė lėtinė liga, kurios požymiai yra yranti sąnario kremzlė, vyksta pakitimai subchondriniame kaule, formuojasi nauji   kaulinių darinių, vadinamų osteofitais, susidarymas. Negalavimas vystosi, nes metams bėgant keičiasi degeneraciniai procesai, po įvairių ligų, traumų. Greičiausia „susidėvi“ kojų (kelio, klubo) sąnariai, nes jiems tenka didžiuliai krūviai, yra nepakankama raumenų, kurie lanksto ir palaiko sąnarį, masė ir stiprumas.

Artritas: priežastys ir požymiai

Degeneracinės kilmės osteoartritas – tai plačiai paplitusi su amžiumi susijusi lėtai progresuojanti sąnarių liga. Ji aptinkama daugiau nei 80 proc. vyresnių nei 55 metų amžiaus žmonių. Artrito išsivystymui turi įtakos sąnario galimybes viršijantis krūvis, nutukimas, traumos, stresas, genetika. Ši liga pasireiškia skausmu, kuris paprastai būna bukas ir geliantis, suintensyvėja judesio metu ir išlieka vėliau, net ir ramybės metu bei naktį. Sergant osteoartritu skausmas pirmiausia gali apimti vieną, paprastai stambų sąnarį (klubo, kelio), jei susergama uždegiminiu artritu, pvz., reumatoidiniu artritu (sąnarių liga, kurios metu sutrinka imunitetas, vyksta autoimuninė reakcija), būdingi simetriniai smulkiųjų plaštakų, pėdų ir kitų stambiųjų sąnarių pakitimai, ypač būdingas rytinis sąnarių stingimas, trunkantis daugiau nei 45 min.

! Svarbu atminti, kad skausmas gali kilti ne tik sąnario srityje, bet ir atokiau nuo jo, t.y. raumenyse, raiščių projekcijoje.

Kaip padėti sergantiesiems sąnarių ligomis?

Gydant sąnarių ligas dažnai yra ignoruojamos ligos priežastys, sukėlusios patį uždegimą. Skausmo gydymas  yra tik simptominis, apsiribojantis uždegimo proceso slopinimu. Sergantieji sąnarių ligomis nuolat vartoja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Besaikis šių vaistų vartojimas neretai sukelia daug pavojingų šalutinių poveikių, silpnina imunitetą. Dabar jau įrodyta, kad ilgą laiką vartojami šie vaistai gali sukelti kraujavimą virškinamojoje sistemoje, didina širdies infarkto ir insulto riziką, arterinės hipertenzijos būklės pasunkėjimą, gali sutrikdyti inkstų veiklą. Todėl pastaruoju metu vis daugiau dėmesio sulaukia mažiau šalutinių poveikių sukelianti sisteminė enzimų terapija – tai tam tikri geriamieji enzimų (fermentų) mišiniai, kurie veikia visą organizmą. Jie pasisavinami plonajame žarnyne, su krauju išnešiojami po visą organizmą ir susitelkia pažeistuose židiniuose. Sisteminio poveikio enzimų preparatų efektyvumas ir  saugumas patvirtintas atlikus klinikinius, biocheminius, farmakologinius ir toksikologinius tyrimus. Dėl savo veiksmingumo, saugumo ir gero toleravimo šie enzimų preparatai pelno vis didesnį  pripažinimą kaip fitoterapiniai vaistai, o rezultatais galima džiaugtis jau po trijų savaičių.

Kaip veikia sisteminiai enzimai sąnarių ligų atveju?

Sisteminiai enzimai, lygiai taip pat, kaip ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, mažina uždegimo procesą sąnariuose, todėl pagerėja sąnarių judrumas, sumažėja rytinis jų sąstingis ir skausmas. Įrodyta, kad sisteminė enzimų terapija teigiamai veikia uždegimo procesą (tai natūrali organizmo imuninės sistemos reakcija) ir stiprina imunitetą, dėl ko organizmas greičiau pasveiksta.

Reumatoidinio artrito atveju sisteminės enzimų terapijos preparatai gali būti sudedamoji gydymo dalis. Jie sumažina patinimus, sąnarių skausmą ir pagerina bendrą judrumą.

Sisteminės enzimų terapijos preparatai taip pat vartojami esant minkštojo jungiamojo audinio (sausgyslės, raumenys) uždegimams (pvz., „tenisininko alkūnė“, „sustingęs“ petys, Achilo sausgyslės uždegimas, reumatinės kilmės nugaros skausmai). Taip pat minėti preparatai rekomenduojami, kai kamuoja kraujagyslių, limfagyslių ligos, esant trofinėms opoms.

Šie preparatai taip pat gali būti skiriami žmonėms kaip alternatyvus gydymo būdas, jei negali būti naudojami tradiciniais gydymo būdai. Vartojant sisteminės enzimų terapijos preparatus galima sumažinti agresyvesnių vaistų dozes. Plačiau apie vaistą Phlogenzym>>>


 

Panašūs straipsniai: