Skausmo negalima kentėti – sako medikai ir dažnai skiria nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Tačiau šie vaistai plačiai žinomi ir dėl savo šalutinių poveikių. Kuo juos galima pakeisti? Tyrimas atskleidė: sergant viena dažniausių sąnarių ligų – kelio osteoartritu – fermentų terapija yra tokia pat veiksminga, kaip NVNU, tačiau saugesnė, nes sukelia mažiau šalutinių poveikių.
Judėjimo džiaugsmą atimanti liga – osteoartritas
Kelio osteoartritas – degeneracinė uždegiminė liga, kurios metu nyksta sąnario kremzlė, dėl to žmonės kenčia skausmą, sumažėja judėjimo galimybės. Dažniausiai, siekiant mažinti uždegimą ir skausmą, šiems pacientams skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tačiau jų vartojimas, ypač ilgą laiką, susijęs su šalutiniais poveikiais (kraujavimu iš virškinamojo trakto, infarkto, insulto rizika ir kt.), kurie gali trukdyti sėkmingam gydymo procesui. Dėl šio neigiamo poveikio tiek Europos vaistų agentūra, tiek Federalinis vaistų ir medicinos produktų institutas paskelbė naują NVNU terapijos vertinimą. JAV FDA nurodymu NVNU turėtų būti papildomai žymimi nuoroda, kad jie didina širdies infarkto ir insulto riziką.
Enzimų (fermentų) terapija – kas tai?
Fermentų terapija – gydymas specialiai sukurtais fermentų deriniais. Fermentai – tai augalinės ir gyvulinės kilmės medžiagos, t.y. natūralios, jas atpažįsta mūsų organizmas, jos nėra jam svetimos, todėl paprastai nesukelia šalutinių poveikių. Preparatas Phlogenzym yra geriamasis natūralių fermentų ir bioflavonoidų (augaluose gaminama medžiaga, atsakinga už augalo spalvą, apsaugą nuo ultravioletinių spindulių ir kt.) derinys. Phlogenzym sudėtyje yra iš kiaulės ar jaučio kasos išskiriamo fermento tripsino, iš ananasų išgaunamo bromelaino ir iš gėlės (japoninės soforos) – rutozido. Pastaruoju metu sisteminė fermentų terapija sulaukia vis daugiau dėmesio, nes sukelia mažiau šalutinių poveikių, o jos efektyvumas ir saugumas patvirtintas klinikiniais, biocheminiais, farmakologiniais ir toksikologiniais tyrimais. Pristatysime vieną iš jų.
2014 m. tyrimas: nei tyrimo dalyviai, nei gydytojai nežinojo, koks vaistas buvo vartojamas
2014 m. atliktas atsitiktinės atrankos dvigubai aklas placebu kontroliuojamas tyrimas vertino fermentų derinio Phlogenzym saugumą ir veiksmingumą gydant sergančiuosius kelio osterartritu. Sąvoka dvigubai aklas tyrimas reiškia, kad nei dalyviai nežinojo, kokį vaistą geria, nei gydytojai nežinojo, kokio vaisto skiria. O tiriamųjų paskirstymas atsitiktine tvarka buvo užtikrintas naudojant kompiuteriu sukurtą atsitiktinės tvarkos sąrašą. Tyrimo eigą, surinktų duomenų atitikimą, tikslumą stebėjo autoritetingos Vokietijos ir Nyderlandų tarptautinės tyrimų paslaugų bendrovės. Tyrimo planas įvertintas ir patvirtintas nepriklausomo etikos komiteto ir įgyvendintas atsižvelgiant į Helsinkio deklaraciją, Vokietijos vaistų įstatymus ir geros klinikinės praktikos principus.
Tyrime dalyvavo vidutinio amžiaus ir vyresni savanoriai (40–80 m.), sergantys vidutinio sunkumo ar sunkiu kelio osteoartritu. Vieni jų buvo gydomi Phlogenzym (52 dalyviai), kiti – nesteroidiniu vaistu nuo uždegimo (diklofenaku – 46), treti – placebu (52), t.y. vietoje vaisto gavo tabletės formos saldainiuką. Tyrimas truko 12 savaičių.
Fermentų terapija – saugus ir veiksmingas pasirinkimas vietoje NVNU
Tyrimas lygino fermentų derinio Phlogenzym, NVNU ir placebo efektyvumą. Buvo vertintas skausmo sumažėjimas, funkcijos pagerėjimas, šalutinių poveikių tipas ir dažnis, papildomų vaistų nuo skausmo vartojimas.
Tyrimo rezultatai parodė, kad fermentų derinys Phlogenzym sumažino sąnarių skausmą ir pagerino funkciją. Reikšmingai pagerėjo pacientų galimybė nueiti tam tikrą atstumą ir pažeisto kelio sąnario judrumas, sumažėjo sąnarių sąstingis, tinimas. Taigi Phlogenzym nauda buvo panaši į NVNU, tačiau reikšmingai didesnė nei placebo. Šalutinių poveikių dažnis buvo panašus Phlogenzym ir placebo grupėse (atitinkamai 7,2 proc. ir 9,1 proc.), o NVNU grupėje didesnis (15,6 proc.).
Tyrimo išvados leidžia teigti, kad gydant lėtinį kelio osteoartritą fermentų derinys Phlogenzym gali būti toks pat veiksmingas, kaip ir NVNU, vartojant jo 12 savaičių, o pagal saugumą prilygti placebui, nes šalutinių poveikių sukelia panašiai tiek, kaip ir negeriant jokių vaistų (placebo grupė), nors dar reikia tolimesnių tyrimų. Tyrimo metu siekdami numalšinti skausmą pacientai galėjo patys išgerti vaisto (paracetamolio). Tyrimas parodė, kad Phlogenzym vartojimas sumažina paracetamolio, kaip papildomos skausmo malšinimo priemonės, poreikį, ir tai gali būti vertinama kaip netiesioginis papildomas gydymo veiksmingumo rodiklis.
Taigi sergantieji osteoartritu turi galimybę rinktis ir apie tai jie turėtų žinoti. Jiems vietoje NVNU galėtų būti paskirta fermentų terapija, nes Phlogenzym yra saugus ir efektyvus sąnarių skausmui malšinti kasdien ir ilgą laiką. Vis daugiau žmonių ieško natūralumo, galimybių pakeisti cheminius vaistus, atsigręžia į sveikos gyvensenos principus. Natūrali terapija, gydymas fermentų deriniais labai populiarus išsivysčiusiose šalyse, pvz., Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje ir kt.