Lietuvos medicinos mokslų universiteto Farmakognozijos katedros profesorė Nijolė Savickienė: Enzimų terapija – pagalba, apie kurią būtina žinoti sergant vėžiu

 
Lietuvos medicinos mokslų universiteto Farmakognozijos katedros profesorė Nijolė Savickienė: Enzimų terapija – pagalba, apie kurią būtina žinoti sergant vėžiu

Nepaisant didelių medicinos mokslo laimėjimų, žmonės nenustojo sirgti, o tarp ligų, kurių labiausiai bijoma, pirmauja vėžys. Liga baugina ir dėl to, kad gali atimti gyvybę, ir dėl to, kad gydymas smarkiai išvargina žmogų. Viena vertus, šiandieninis vėžio gydymas veiksmingas, progresyvus. Kita vertus, kartais jis nualina organizmą tiek, kad dėl nepageidaujamo poveikio tenka jį atidėti ir laukti, kol organizmas atsigaus. Su vėžiu kovojantis žmogus jaučiasi išsekęs, neturi apetito, patiria skausmus, gali sutrikti įvairios jo organizmo funkcijos ir kt.

Kaip pagelbėti sergantiesiems vėžiu? Kokie pagalbiniai metodai galėtų palengvinti gydymo sunkumus? 

Enzimų terapija – vienas iš pagalbinių gydymo būdų, kuris tinka sergantiesiems vėžiu. Kur slypi šios terapijos šaknys?

Gydymo enzimais pavyzdžių galima rasti dar prieš mūsų erą. Senovės Egipte, Graikijoje žiniuoniai ananasų, papajų vaisiais, – o būtent juose gausu svarbių žmogui enzimų, – gydė žaizdas, trofines opas. Moksliniai sisteminės enzimų terapijos pagrindai buvo pakloti 20 a. pradžioje. Šiuos ir kitus atradimus panaudojo praktiškai M. Wolf ir H. Benitez. 20 a. viduryje profesoriaus M.Wolf įkurtame Niujorko biologijos institute buvo tirtas enzimų poveikis vėžinėms ląstelėms. Mokslininkai sugebėjo neaktyvų vėžiu sergančio paciento kraujo serumą paversti aktyviu, pridėdami nedidelį kiekį enzimų (chimotripsino ar plazmino).

Enzimų terapija pastaruoju metu sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Veikiausiai dėl to, kad ji jungia du svarbius dalykus. Pirma, tai natūralu. Enzimai – tai biomoduliatoriai, gamtos chemikai. Antra, enzimai padeda organizmui susidoroti su liga pačiam. Kitaip sakant, enzimų terapija paspartina natūralius organizmo sveikimo procesus. Dar 20 a. viduryje prof. M.Wolf su biochemike H.Benitez paruošė specialius proteolizinių enzimų mišinius, kurių sudėtyje yra tik augalinės ir gyvulinės kilmės veikliosios medžiagos, išgautos iš ananasų, papajų vaisių, veršelių kasos.

Kas yra tie enzimai, kodėl jie reikalingi mūsų organizmui?

Enzimai yra fermentai. Tai tiesiog sulietuvintas angliškas žodis „enzymes“. Fermentai, arba enzimai, – tai baltyminė medžiaga, kuri reguliuoja organizme vykstančius apykaitos procesus ir kuri paspartina juos tūkstančius kartų. Be enzimų šie procesai nevyktų arba vyktų labai lėtai ir organizmas negalėtų egzistuoti. Taigi, enzimai yra vieni pagrindinių mūsų organizmo junginių, kurie reguliuoja ir anabolinius, t.y. naujų medžiagų susidarymo, ir katabolinius, medžiagų skilimo ir energijos išskyrimo, procesus. Vadinasi, kad būtume energingi, turi būti pakankamas kiekis aktyvių enzimų. Noriu pabrėžti, kad kalbame ne apie kokią nors svetimą junginių grupę. Enzimai – tai mūsų paties organizmo junginiai.

Šiandien ištirta maždaug 3 tūkst. enzimų, ir kiekvienas jų atlieka tik jam būdingą funkciją. Kaip jau sakiau, kad būtume sveiki, organizme turi būti tam tikras aktyvių enzimų kiekis.

Ar enzimų galima gauti vien vartojant maisto produktų? Kokiuose maisto produktuose jų yra? 

Enzimai skirstomi į augalinės ir gyvulinės kilmės. Dalį enzimų pagamina mūsų organizmas biocheminių reakcijų metu, dalį gauname su maistu. Tačiau reikia žinoti, kad enzimai yra labai jautrūs temperatūrai. Todėl kai kūno temperatūra pakyla, pvz., sergant gripu, infekcinėmis ligomis, sunyksta ir mūsų viduje esantys enzimai, mes jų netenkame, jie tampa neaktyvūs. Dėl tos pačios priežasties enzimų gausime valgydami tik termiškai neapdorotą maistą. Taigi pagrindiniai enzimų šaltiniai – švieži, neperdirbti vaisiai ir daržovės.

Kokia sisteminės enzimų terapijos esmė? Kada enzimų terapija rekomenduotina sergant onkologinėmis ligomis? 

Sisteminė enzimų terapija – tai specialiai sudarytų enzimų (augalinės ir gyvulinės kilmės) derinių vartojimas gydymo tikslais. Kaip jau sakiau, daugiau kaip prieš 50 metų austras prof. M. Wolf sugebėjo išskirti ir išgryninti enzimus iš natūralių produktų, tokių kaip ananasai, papajų vaisiai, veršelių kasa.

Taigi, enzimų terapija – tai papildomas gydymo būdas sergantiesiems vėžiu. Ši terapija skirta ne navikui sunaikinti, bet sergančiojo gyvenimo kokybei pagerinti, ypač chemoterapijos, spindulinio gydymo metu. Tačiau enzimų terapija rekomenduojama ir sergant kitomis ligomis, pvz., gydant traumas, uždegimus. Sisteminiai enzimai pasižymi šiais poveikiais:

  • neutralizuoja uždegimines medžiagas;
  • stimuliuoja imuninę sistemą ir pagreitina natūralią uždegimo eigą;
  • padeda greičiau atsinaujinti pažeistoms ląstelėms;
  • gerina kraujotaką ir audinių aprūpinimą deguonimi;
  • mažina skausmą ir patinimą;
  • pagerina antibiotikų poveikį, todėl sparčiau sveikstama.

Yra specialiai sukurtas enzimų preparatas, kuris patvirtintas mūsų šalies valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir skirtas sergantiesiems onkologinėmis ligomis siekiant palengvinti nepageidaujamus poveikius, kurie gali būti sukelti radioterapijos ir chemoterapijos. Šio vaisto rekomenduojama vartoti 2 dienas iki chemoterapijos pradžios, gydymo metu ir dar savaitę po gydymo.

Kodėl enzimų terapija naudinga sergantiesiems vėžiu ?

Sisteminių enzimų naviko gydymo metu skiriama siekiant apsaugoti tuos audinius, organus, kuriuose nereikia naikinti vėžinių ląstelių, t.y. aplink vėžinį darinį esančius sveikus audinius, kad jie būtų kuo mažiau pažeisti.

Esminis enzimų terapijos, skirtos onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, požymis, kad ji veikia organizme vykstančius uždegimo procesus ir jų keliamus simptomus. Yra penki pagrindiniai uždegimo simptomai – tai paraudimas, patinimas, skausmas, temperatūra (karštis), funkcijos sutrikimai. Taigi, pagrindinis enzimų terapijos tikslas ir yra malšinti visus uždegimo simptomus, kurie ir pasireiškia sergant vėžiu.

Tačiau uždegimo simptomus mažina ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pvz., paracetamolis ar aspirinas. Kuo skiriasi šių vaistų ir enzimų poveikis?

Svarbiausias skirtumas, kad enzimai ne slopina, ne blokuoja uždegimą, o tiesiog trumpina uždegimo laiką, greitina medžiagų apykaitą uždegimo židiniuose, stimuliuoja imuninę sistemą ir apskritai pagreitina natūralią uždegimo eigą. Taigi, sisteminiai enzimai padeda organizmui greičiau pasveikti, t.y. visas uždegimo procesas greičiau „apsisuka“, ir organizmas su juo sparčiau susitvarko. Kartu tai apsaugo ir nuo komplikacijų, nes neleidžia uždegimui užsitęsti.

Be to, sisteminiai enzimų preparatai veikia ne vietiškai, o sistemiškai. Tai reiškia, kad enzimų deriniai, patekę į organizmą, pasisavinami plonajame žarnyne, iš kurio patenka į kraują ir su krauju išplinta po visą organizmą. Taip jie pasiekia visas uždegimo pažeistas vietas.

Gydant onkologinę ligą, žmonės susiduria su įvairiomis nepageidaujamomis reakcijomis. Jiems dažnai sutrinka virškinimas, užkietėja arba, priešingai, tampa laisvi viduriai, pykina, jie vemia, skauda galvą, vystosi kvėpavimo, nervų sistemos sutrikimai, kimba infekcijos, ir kt. Dėl nepageidaujamo chemoterapijos poveikio gydymą kartais reikia atidėti ar pristabdyti. Ar enzimai gali paveikti šiuos simptomus?

Tikrai taip. Kaip jau minėjau, yra patvirtintas sisteminių enzimų vaistas, kurio indikacijos ir yra nepageidaujamiems chemoterapijos ar spindulinio gydymo sukeltiems poveikiams lengvinti.

Reikia nepamiršti, kad sergantysis onkologine liga ir laikotarpiuose tarp gydymo, ir vėžio gydymo metu, gali sirgti ir kitomis – nevėžinėmis ligomis. Šių ligonių imunitetas būna susilpnėjęs, jie tampa imlesni įvairioms virusinėms ligoms, jiems skauda gerklę, juos vargina sloga, kosulys ar kt. O sisteminė enzimų terapija, stimuliuodama imunitetą, veikia ir uždegimo procesus, pvz., ausų, kvėpavimo takų, sąnarių uždegimus ir kt. Taip pat ji veikia įvairių funkcijų, pvz., virškinimo sutrikimus, o, kaip žinoma, onkologinius ligonius gali varginti apetito stoka, juos gali pykinti ir t.t. Be to, sisteminė enzimų terapija gerina žaizdų gijimą – tai svarbu operuotiems vėžiu sergantiems ligoniams. Neretai gydant įvairius navikus pacientus gali varginti urologinės problemos, šlapimo nelaikymas. Enzimų terapija gali padėti išsaugoti sveikus aplinkinius audinius ir taip pagerinti įvairių organų funkcijų veiklą.

Dažnai žmogus pasiklysta maisto papildų gausoje. Kaip pasirinkti? Kuo skirsis vaistinis sisteminių enzimų preparatas nuo maisto papildų?

Reikia žinoti, kad maisto papildams ir vaistams taikomi skirtingi reikalavimai. Su maisto papildais atlikta mažiau klinikinių tyrimų. Kai kalbame apie vaistą, o sisteminio poveikio enzimai yra vaistas, jų koncentracija ir aktyvumas yra standartizuoti. Kitaip sakant, gamintojai, vertindami kiekvieną vaisto seriją, užtikrina, kad vaisto sudėtyje yra reikiamas aktyvių enzimų kiekis, ir tai garantuoja vaisto veiksmingumą.

Ar kiekvienam sergančiajam onkologine liga tinka šis pagalbinis gydymas enzimais? Ar visų lokalizacijų vėžys galėtų būti gydomas?

Taip, sisteminė enzimų terapija tinka visų lokalizacijų onkologinėms ligoms gydyti. Tačiau ji netinka žmonėms, sergantiems krešumo ligomis (pvz., hemofilija). Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.

Pasitarti dėl sisteminės enzimų terapijos galima su šeimos gydytoju.

Dėkojame už pokalbį.

Panašūs straipsniai: